Hoppa till innehållet

LÖN PER YRKE · 2025

Vad tjänar informations-, kommunikations- och PR-chefer, nivå 1?

Hälften av alla informations-, kommunikations- och PR-chefer, nivå 1 tjänade 77 900 kr eller mer i månaden före skatt 2025. Det placerar yrket på plats 7 av 388 yrken.

MEDIANLÖN

77 900 kr

i månaden före skatt

EFTER SKATT

52 641 kr

med rikssnittets kommunalskatt 2026

MEDELLÖN

85 900 kr

Medianen ökade 4,6 % sedan 2024

Så ligger informations-, kommunikations- och PR-chefer, nivå 1 till

Bland alla yrken
Medianlönen är högre än för 98 procent av de 388 yrkena i statistiken.
Chefer
Plats 4 av 51 yrken inom området. Mittenyrket i området har 65 000 kr i medianlön, och informations-, kommunikations- och PR-chefer, nivå 1 ligger 12 900 kr över det.
Lönespridning
Den bäst betalda tiondelen tjänar minst 80 700 kr mer i månaden än den lägst betalda tiondelen. Spridningen är större än i de flesta yrken.
Kvinnor och män
Kvinnor i yrket tjänar 1 procent mindre än män, räknat på medianlönen. För alla yrken tillsammans tjänar kvinnor 8 procent mindre, men en stor del av den skillnaden förklaras av att kvinnor och män oftare arbetar i olika yrken.
Offentlig och privat sektor
Medianlönen är 2 procent högre i offentlig sektor.
Utvecklingen sedan 2024
Medianlönen steg 4,6 procent, mer än alla yrken tillsammans (3,2 procent).

Så mycket skiljer lönerna

Lönespridning
10 %25 %Median75 %90 %
50 000 kr62 600 kr77 900 kr99 000 kr130 700 kr
Mörk stapel: hälften av lönerna. Ljus stapel: fyra av fem. Svart streck: medianen. Streckad linje: alla yrkens median, 38 300 kr.

Kvinnor och män, offentlig och privat

Kvinnor
77 500 kr
Män
78 400 kr
Offentlig sektor
79 200 kr
Privat sektor
77 600 kr

Medianlön. "Redovisas inte" betyder att gruppen är för liten i urvalet.

Högst och lägst betalt inom chefer

Vanliga frågor

Vad tjänar informations-, kommunikations- och PR-chefer, nivå 1?
Medianlönen för informations-, kommunikations- och PR-chefer, nivå 1 var 77 900 kr i månaden före skatt 2025, och medellönen 85 900 kr. Efter skatt blir medianlönen ungefär 52 641 kr med rikssnittets kommunalskatt.
Hur mycket skiljer lönerna för informations-, kommunikations- och PR-chefer, nivå 1?
Var tionde tjänar 50 000 kr eller mindre, och var tionde tjänar 130 700 kr eller mer. Hälften ligger mellan 62 600 kr och 99 000 kr.
Tjänar kvinnor och män lika mycket som informations-, kommunikations- och PR-chefer, nivå 1?
Medianlönen var 77 500 kr för kvinnor och 78 400 kr för män 2025. Skillnaden kan bero på ålder, erfarenhet, arbetsgivare och ort.
Är det en hög lön?
Medianlönen för alla yrken i Sverige var 38 300 kr 2025. Informations-, kommunikations- och PR-chefer, nivå 1 ligger 39 600 kr över den.
Vad blir årslönen och timlönen för informations-, kommunikations- och PR-chefer, nivå 1?
Medianlönen motsvarar 934 800 kr om året före skatt, utan semesterersättning och bonus. Vid heltid, 40 timmar i veckan, blir det ungefär 449 kr i timmen.
Vad räknas in i månadslönen?
Månadslönen är lönen före skatt omräknad till heltid, med fasta tillägg som ob-tillägg och skiftformstillägg. Övertid och bonus ingår inte.

Källa

Medlingsinstitutet och SCB, lönestrukturstatistiken 2025 ↗. Yrke enligt SSYK 2012, kod 1241. Lönerna kommer från ett urval av arbetsgivare och är omräknade till heltid. Lön efter skatt är vår beräkning med 2026 års skatteregler.